• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

وزیر ارتباطات: انقلاب صنعتی چهارم در کمتر از ۱۰ سال رخ می دهد/ مشاغل جدید جایگزین ۸۰۰ هزار شغل سنتی خواهد شد

jahromi2ICTPRESS - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به پیامدهای انقلاب صنعتی چهارم گفت: پیش بینی می شود ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار شغل در این حوزه از بین برود اما مشاغل جدید با عناوین جدید جایگزین خواهد شد؛ به عنوان مثال، در کشور انگلستان در سال ۲۰۱۵، ۸۰۰ هزار شغل سنتی از بین رفته اما دو تا ۳.۵ میلیون شغل جدید ایجاد شده است.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، محمدجواد آذری جهرمی در سومین کنفرانس تخصصی اینترنت اشیاء با اشاره به اینکه انقلاب چهارم صنعتی درحال رخ دادن است، گفت: اقتصاددانان مطرح دنیا در این باره صحبت کرده اند و بر خلاف سه انقلاب صنعتی قبلی، انقلاب صنعتی چهارم در کمتر از ۱۰ سال رخ می دهد و نقش های جدیدی را باز می آفریند تا شاهد بهبود شاخص های بهره وری باشیم.

وی با بیان اینکه مشاغل جدید قطعا به ایجاد اشتغال پایدار کمک می کنند، تصریح کرد: ایجاد شغل با استفاده از خلاقیت موجود در آن ایجاد می شود و بهبود بهره وری در حوزه خدمات در بخش فناوری اطلاعات رشد بیشتری دارد و‌ جوانان که دارای خلاقیت هستند، نیاز به اکوسیستم ‌و‌ زیست بوم‌ دارند تا بتوانند توانمندساز باشند که بخشی از این زیست بوم، بازار است.

جهرمی با اشاره به اینکه بر اساس تحقیقات نمره پذیرش ریسک در فناوری اطلاعات در ایران یک است، تصریح کرد: در حوزه فناوری های نوین در ایران به لحاظ فرهنگی با مشکل مواجه هستیم و خلاقیت باید با نوآوری همراه باشد.

وی با اشاره به ضعف کسب و کارهای نوپای داخلی در عرصه بین المللی شدن، افزود: مشکلات نظام بانکی و پرداخت آنلاین از جمله دلایل بین المللی سازی است.

جهرمی با بیان اینکه در حوزه صنعتی در زمانی ۳۰ شرکت تولید کننده سوئیچ داشتیم که سامسونگ شروع به کار کرد، درحالی که امروز در این حوزه عقب ماندگی داریم، خاطرنشان کرد: در عرصه اقتصاد دیجیتال که یکی از پایه های آن اینترنت اشیاء است، زمان پوپایی آن به شمار می رود، یعنی اگر با راهبرد وارد شویم عقب ماندگی نخواهیم داشت و می توانیم سهمی از بازار بین المللی تصاحب کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به فعال شدن طرح تکاپو‌ در راستای اشتغال جوانان در هشت استان کشور گفت: در این طرح در مجموع ۱۲۰ تفاهمنامه امضا شده است که ۳۴ تقاهمنامه اجرایی شده و در سه استان این طرح نتیجه مطلوب تری داشته است.

وی ادامه داد: طرح تکاپو در استان کردستان ۱۶۰۰ شغل، در استان یزد ۲۰۰۰ شغل و در استان خراسان رضوی به دلیل مزیت گردشگری ۲۰۵۰۰ شغل ایجاد کرده است.

آذری جهرمی نخستین چالشی که در ایجاد شغل با آن مواجه هستیم را مهارت نامناسب افراد دانشگاهی در کشور دانست و اظهار کرد: هنوز ‌نهادهای حامی کسب و‌ کارهای نوپا نداریم و برند ایرانی در حوزه بین الملل وجود ندارد.

وی یکی از موضوعات فعال سازی اقتصاد دیجیتال در کشور را ایجاد شهر هوشمند عنوان کرد و تأکید کرد: شاخص های توسعه فناوری اطلاعات در دنیا تغییر کرده است و امروز به جای ضریب نفوذ تلفن ثابت و میزان پهنای باند، تعداد خانه های هوشمند شاخص توسعه است؛ بر این اساس سه جلسه مفصل با شهرداری های کلان شهر های تهران، مشهد و یزد داشته ایم تا سند توسعه شهر  هوشمند را نهایی کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: اگر از فرصت های پیش رو‌ استفاده کنیم بزرگترین سکوی پرتاب پیش روی جوانان و بهبود وضعیت معیشت مردم است و اگر از آن استفاده نکنیم بزرگترین تهدید برای ماست.

شماره خبر: 36056
تاریخ: چهارشنبه 25 بهمن 1396  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط