۱۴۰۳ دوشنبه ۲۵ تیر

پایان ماموریت۲۷۶روزه هواپیمای مرموز چین

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS،این وسیله نقلیه رباتیک در دومین پرواز مداری خود به مدت ۲۷۶ روز در آسمان باقی ماند.

خبرگزاری شینهوا(Xinhua) چین گزارش کرده است که این هواپیمای مرموز چند بار مصرف در روز دوشنبه(هشتم مه) در مرکز پرتاب ماهواره‌ی «Jiuquan» در شمال غربی چین به زمین نشست و یک ماموریت ۲۷۶ روزه در مدار زمین را به پایان رساند.

شینهوا در روز دوشنبه نوشت: موفقیت این آزمایش نشان‌دهنده‌ی پیشرفت مهمی در تحقیقات چین در مورد فناوری‌های فضاپیماهای چندبار مصرف است که امکان رفت و برگشت راحت‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تری را برای استفاده حضور صلح‌آمیز در فضا فراهم می‌کنند.

The space plane launched from Jiuquan on Aug. 4, 2022, kicking off a mission short on details but long on intrigue. 

این هواپیمای فضایی در روز چهارم اوت سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب شد و در روز ۳۱ اکتبر چیزی را به مدار پرتاب کرد. برخی از کارشناسان گمان می‌کنند که این شی یک ماژول خدماتی بوده است که احتمالا نشان می‌دهد که هواپیمای فضایی در حال آماده شدن برای بازگشت به زمین است.

دیگران بر این باورند که یک ماهواره کوچک بوده است که برای نظارت بر این هواپیمای فضایی چینی طراحی شده است. با توجه به اینکه این هواپیمای رباتیک مدت طولانی‌تری در آسمان باقی ماند، شاید این حدس درست باشد.

اولین ماموریت مداری هواپیمای فضایی چین در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ انجام شد و تنها دو روز به طول انجامید.

کارشناسان غربی معتقدند این وسیله نقلیه تقریبا شبیه به هواپیمای رباتیک X-۳۷B نیروی فضایی ایالات متحده است که حدود ۲۹ فوت(۸.۸ متر) طول دارد. ارتش ایالات متحده در مورد X-۳۷B که تا به امروز شش ماموریت مداری به انجام رسانده است که طولانی‌ترین آنها ۹۰۹ روز بوده نیز مانند چین اطلاعات زیادی ارائه نمی‌دهد.

نظرات : 0

ثبت نظر

46375