• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

ساخت ابزار جدیدی برای مسافران آینده ماه

13980429000261_Test_PhotoNICTPRESS - یک شرکت فرانسوی با مشارکت سازمان فضایی اروپا، ابزارهای جمع‌آوری نمونه‌ از روی سطح ماه را به روزرسانی کردند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS ، زمانی که فضانوردان «آپولو 11 » برای نخستین بار بر رو ماه قدم گذاشتند یکی از وظایف اصلی آنها شکستن یک بسته ابزاری ویژه بود. فضانوردان از این ابزار برای جمع‌آوری نمونه‌هایی از سنگ‌ها و خاک ماه استفاده می‌کردند تا بتوانند آنها را به زمین بیاورند و بر روی آنها آزمایش کنند.

اکنون شرکت فرانسوی «Comex» تحت قراردادی با سازمان فضایی اروپا نسخه به روز‌شده‌ای از این دستگاه را ساخت تا برای نسل بعدی جستجوگرهای ماه مورد استفاده قرار بگیرد. آنها همچنین این ابزار را در شرایط شبیه‌سازی‌شده ماه آزمایش می‌کنند.

 

 

سنگ‌های معروف ماه که در ماموریت آپولو به زمین آورده شد تصورات دانشمندان درباره ماه و منظومه شمسی را تغییر داد. البته جمع‌آوری این نمونه‌ها کار چندان ساده ای نیست. لباس‌هایی که فضانوردان می‌پوشند درواقع یک فضاپیمای شخصی است و تنها اولویت اصلی این لباس‌ها زنده نگه داشتن فضانوردان است و حرکت کردن با آن دارای محدودیت‌هایی نیز هست.

در نتیجه زمانی که «نیل‌ آرمسترانگ» نخستین گام خود را بر روی ماه گذاشت به دلیل پوشیدن لباس فضانوردی نمی‌توانست خم شود و به سختی و با استفاده از یک ابزار ساده مقداری از خاک ماه را برداشت و در جیب خود ریخت. این نمونه‌برداری اضطراری از خاک ماه به این دلیل بود که اگر اتفاقی افتاد و وضعیت اضطراری پیش آمد، بدون نمونه برنگردند.

 

 

اکنون پس از گذشت پنجاه سال از این ماموریت، دانشمندان ابزارهایی را برای جمع‌آوری نمونه‌ها از ماه ساختند تا نسل بعدی فضانوردانی که به ماه می‌روند از آنها استفاده کنند.

در مطالعه سه ساله این شرکت فرانسوی، این ابزارهای جدید در استخری به عمق 10 متر در مرکز فضایی اروپا آزمایش شدند.

شماره خبر: 42607
تاریخ: شنبه 29 تیر 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط