• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

نخستین شرکت تأمین سرمایه‌ کشور به صورت سهامی عام تاسیس می‌شود

ICTPRESS - معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران گفت: پذیره‌نویسی تعداد ۶۰۰ میلیون سهم تامین سرمایه دماوند به روش ثبت سفارش از سه‌شنبه ۱۹ آذرماه 98 به مدت ۳۰ روز آغاز می‌شود و حداقل سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۵۰ هزار سهم است.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از فرابورس ایران، محسنی در شصت‌وهفتمین نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» که در آستانه پذیره‌نویسی سهام شرکت «‌‎تامین سرمایه دماوند‌‏» در فرابورس برگزار شد، تأمین سرمایه دماوند را نخستین تأمین سرمایه‌ای که به صورت سهامی عام تاسیس می‌شود عنوان کرد و افزود: دماوند همچنین اولین تأمین سرمایه‌ای است که تاسیس آن به صورت پذیره‌نویسی عمومی از طریق بازار سوم فرابورس انجام خواهد شد.

 

 

او با اشاره به اینکه پذیره‌نویسی سهام در شرف تاسیس برای نخستین بار است که به روش ثبت سفارش (بوک بیلدینگ) صورت می‌گیرد، گفت: تا کنون سابقه ذهنی بازار از روش ثبت سفارش تنها عرضه‌های اولیه بوده اما این بار پذیره‌نویسی سهام در دست انتشار به این روش انجام می‌شود.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران، افزود: پذیره‌نویسی سهام در دست انتشار تأمین سرمایه دماوند با روش ثبت سفارش در یک دامنه ثابت که عدد اسمی 100 تومان است صورت می‌گیرد و با اعلام پیام ناظر، پذیره‌نویسانی که تمایل دارند سفارش خود را در عدد 100 تومان تا سقف 50 هزار سهم وارد می‌کنند و به نسبت تقاضای موجود در سامانه معاملاتی، اعداد تخصیص داده می‌شود.

او همچنین متعهد این پذیره‌نویسی را شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان و مدیر عرضه را کارگزاری بورس بهگزین اعلام کرد.

محسنی تفاوت پذیره‌نویسی و عرضه اولیه به روش ثبت سفارش‌ را این‌گونه توضیح داد: یکی از تفاوت‌های پذیره‌نویسی سهام در دست انتشار و عرضه اولیه این است که بعد از عرضه اولیه به روش ثبت سفارش، نماد معاملاتی در دامنه 5 درصد در بازار باز شده و قابل معامله است اما در پذیره‌نویسی این امکان تا تاسیس شرکت وجود ندارد و باید مراحل مربوط به ثبت شرکت را طی کند. بعد از اتمام پذیره‌نویسی و عملیات تاسیس شرکت، نماد معاملاتی آن در بازار مربوطه که برای تأمین سرمایه دماوند بازار پایه است، باز خواهد شد و عملیات نقل‌وانتقال سهام امکان‌پذیر می‌شود.

او همچنین یادآور شد که پذیره‌نویسان این نکته را در نظر بگیرند که از یک خرداد 98 فرصت زمانی 9 ماهه برای ثبت شرکت به تأمین سرمایه دماوند داده شده است.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران در ادامه در خصوص تعداد روزهایی که برای ادامه پذیره‌نویسی مجوز ارائه شده است، گفت: در پذیره‌نویسی تأمین سرمایه دماوند اگر در روز اول، میزان سفارش‌ها در سامانه معاملات به کل 600 میلیون سهم نرسد، عملیات پذیره‌نویسی در آن روز به میزان سهامی که سفارش برای آن ثبت شده انجام می‌شود و پذیره‌نویسی مابقی سهامی که می‌ماند در روزهای بعد به همان روش ثبت سفارش انجام می‌شود.

محسنی با بیان اینکه ممکن است عملیات ثبت سفارش به صورت روزانه متوالی داشته باشیم تا زمانی که پذیره‌نویسی 600 میلیون سهم دماوند به اتمام برسد، اظهار کرد: تخصیص‌ها در هر روز به میزان تقاضای موجود در سامانه معاملات و میزان سهام مانده، انجام می‌شود؛ برای نمونه ممکن است در روز اول پذیره‌نویسی، تقاضاها کمتر از 600 میلیون سهم باشد و در این صورت به همه تقاضاها پاسخ داده می‌شود اما مابقی روزها اگر مثلا 100 میلیون سهم باقی مانده باشد، اگر در آن روز بیش از این مقدار در سامانه سفارش ثبت شود به نسبت همان 100 میلیون سهم تخصیص داده خواهد شد.

شماره خبر: 43923
تاریخ: یکشنبه 17 آذر 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط