• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

ابداع فناوری جدیدی برای تبدیل ربات‌ها به "مرد عنکبوتی"

61544183ICTPRESS - پژوهشگران آمریکایی، فناوری مکش جدیدی طراحی کرده‌اند که به ربات‌ها امکان می‌دهد از دیوار بالا بروند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، پژوهشگران "موسسه فیزیک آمریکا"(AIP)، نوعی واحد مکش ابداع کرده‌اند که می‌توان از آن روی سطوح ناملایم نیز استفاده کرد. این فناوری را می‌توان روی سطوح ناملایم بدون توجه به نوع بافت آنها به کار گرفت و یا از آن در ابداع ربات‌هایی که قابلیت بالا رفتن از دیوار را دارند و بازوهای رباتیک با قابلیت برداشتن اجسام به کار گرفت. این فناوری جدید می‌تواند با کمک قدرت مکش، امکان بالا رفتن از دیوار را برای ربات‌ها فراهم کند.

روش‌های سنتی و ابزار پیشین مکش به خاطر مشکل نشتی، معمولا نمی‌توانند کار خود را روی سطوح ناملایم به خوبی انجام دهند و همین به نقص در کار آنها منجر می‌شود.

"ژین لی"(Xin Li) و "کیج شی"(Kaige Shi)، پژوهشگران موسسه فیزیک آمریکا، روش متفاوتی را برای ابداع واحدهای مکش پیش گرفته‌اند. روش آنها می‌تواند با برقراری چرخش سریع آب میان سطح و جام مکش، بسیاری از محدودیت‌های واحدهای کنونی مکش را برطرف کند.

لی در این باره گفت: طراحی ما، کاربردهای بسیاری دارد اما عقیده ما این است که استفاده از آن در یک ربات که قابلیت بالا رفتن از دیوار را دارد، کارآمدترین آنها خواهد بود. این ربات در مقایسه با ربات‌های دیگر که از دیوار بالا می‌روند، می‌تواند به بهبودی قابل توجهی در عملکرد خود برسد.

 

 

نیروی گریز از مرکز آب در حال گردش، تفاوت فشار را از بین می‌برد و از نشت آب پیشگیری می‌کند. پژوهشگران، فناوری خود را با سه اندازه مکش و کاربرد متفاوت آزمایش کردند. یک بار روی یک بازوی رباتیک و برای برداشتن و به کار بردن اجسام، یک بار روی رباتی با قابلیت بالا رفتن از دیوار و بار دیگر روی یک ابزار شبیه به "مرد عنکبوتی" که قابلیت بالا رفتن از دیوار را داشت.

لی افزود: گام بعدی ما در این پژوهش، تلاش برای کاهش مصرف آب است. اگر این واحد مکش بتواند میزان مصرف آب را کاهش دهد، برای مدتی طولانی کاربرد خواهد داشت و آب کمی هم مصرف خواهد کرد. رباتی که از دیوار بالا می‌رود، با کمک این واحد مکش می‌تواند به جای متصل شدن به مخزن آب، آب مورد نیاز خود را حمل کند.

شماره خبر: 44458
تاریخ: یکشنبه 29 دی 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط