• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

ماهواره «ظفر» پیش از دهه فجر به مدار می‌رود

zafarICTPRESS - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ماهواره ظفر قبل از ایام دهه فجر به فضا پرتاب می‌شود.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز چهارشنبه دوم بهمن ماه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در خصوص ماهواره ظفر گفت: ماهواره ظفر سه مأموریت دارد؛ مأموریت اول این ماهواره تصویربرداری سنجشی برای حوزه کشاورزی و بحران‌های طبیعی است.

 

 

وی افزود: مأموریت دوم ماهواره ظفر برای ارتباطات مخابراتی است؛ این ماهواره ۲۵۶ کانال فعال مخابراتی دارد که می‌تواند ارتباطات را برقرار کند. از همین رو است که از مردم دعوت کرده‌ایم در سایت این ماهواره به نشانی zafarplus.ir پیام‌های خود را در قالب پیام‌های صوتی یک دقیقه‌ای ضبط کنند. از میان این پیام‌ها انتخاب خواهیم کرد و به شرط موفقیت و استقرار ظفر در مدار، آنها را به‌عنوان صدای ایران پخش می‌کنیم.

وزیر ارتباطات اظهار داشت: مأموریت سوم ماهواره ظفر جمع آوری اطلاعات است. بخشی از تشعشعات فضایی که مورد استفاده مطالعاتی دانشمندان فضایی است را ظفر جمع آوری خواهد کرد.

وی با اشاره به مشخصات فیزیکی ماهواره ظفر افزود: این ماهواره وزنی حدود ۱۱۳ کیلوگرم دارد و در مدار بالای ۵۰۰ کیلومتر قرار خواهد گرفت. این اولین بار است که ما برای این مدار هدف گذاری کرده‌ایم و این مأموریت را انجام می‌دهیم.

جهرمی بیان کرد: این کار یک فعالیت تحقیقاتی مهم است و امیدواریم مأموریت ماهواره ظفر و همچنین ماهواره بر سیمرغ موفق باشد.

وزیر ارتباطات در مورد زمان ارسال این ماهواره به فضا گفت: دوستان ما در وزارت دفاع در حال کار هستند و به زودی و در همین ایام با تصمیمی که اتخاذ شده، از طریق رسانه ملی به صورت شفاف تمام فرآیند اطلاع رسانی خواهد شد.

وی تصریح کرد: این کار یک تلاش علمی و تثبیت فناوری است. طبیعتاً ممکن است در این مسیر موفقیت باشد که احتمال آن نیز بالا است و همچنین احتمال شکست نیز وجود دارد.

جهرمی خاطرنشان کرد: از ماهواره ظفر دو نسخه وجود دارد و اگر اقدام اولیه موفق نبود، سریعاً نسخه دوم را برای قرارگیری در مدار عملیاتی می‌کنیم.

شماره خبر: 44513
تاریخ: چهارشنبه 2 بهمن 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط