• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

وزیر ارتباطات: شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع دسترسی مردم به اینترنت نیست

ICTPRESS - وزیر ارتباطات با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع دسترسی به شبکه جهانی نیست، گفت: شبکه ملی اطلاعات به این معناست که ما در داخل کشور یک شبکه پرظرفیت داشته باشیم که وقتی می‌خواهیم به ارتباطات بین‌الملل هم مرتبط شویم، حداکثر ظرفیت به کمک آید و مردم تجربه کاربری خوبی داشته باشند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، عیسی زارع پور در حاشیه بازدید از کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات در پژوهشگاه ICT ، با اشاره به آغاز بررسی «طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی» در کمیسیون مشترک مجلس در روز یکشنبه گفت: نماینده خود را برای حضور در این جلسه معرفی کرده ایم و حضور فعالی در این کمیسیون برای ارتقا این طرح خواهیم داشت. ما معتقدیم که این طرح در کنار نقاط مثبت برخی نقاط چالش برانگیز هم دارد که باید بررسی شود.

وی افزود: پیش نویس این طرح به معنای اجرای آن نیست و قرار است کمیسیون مشترکی از نمایندگان مختلف آن را بررسی کنند. ما در مورد این طرح نظرات جدی داریم و با توجه به فضای همراهی و نخبگانی که در مجلس وجود دارد می‌توان به نتایج خوبی دست یافت.

زارع پور با تاکید بر اینکه فضای مجازی را می‌توان نظام‌مندتر و قانونمندتر از گذشته کرد، گفت: نگاه دولت سیزدهم این است که از فرصت فناوری اطلاعات برای پیشرفت کشور نهایت استفاده را ببرد.

 

 

 

 

ظرف ۳ سال آینده شبکه ملی اطلاعات را کامل می‌کنیم

وی با تاکید مجدد مبنی بر اینکه شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع دسترسی به شبکه جهانی نیست، اظهار کرد: شبکه ملی اطلاعات به این معناست که ما در داخل کشور یک شبکه پرظرفیت داشته باشیم که وقتی می‌خواهیم به ارتباطات بین‌الملل هم مرتبط شویم، حداکثر ظرفیت به کمک آید و مردم تجربه کاربری خوبی داشته باشند.

زارع پور با بیان اینکه برنامه ما در وزارت ارتباطات این است که در چهار سال آینده، به تک‌تک خانه‌های مردم، فیبر نوری ببریم و پروژه فیبر در منزل را اجرا کنیم که مردم سرعت‌های چند ده گیگی را تجربه کنند، گفت: البته پروژه فیبر نوری منازل، کار سخت و پیچیده ای است که نیاز به یک عزم ملی دارد.

وزیر ارتباطات با اشاره به مصوبات شورای عالی فضای مجازی درباره شبکه ملی اطلاعات گفت: اگر مصوبات شورای عالی فضای مجازی درباره طرح کلان شبکه ملی اطلاعات که ۵۳ کلان‌پروژه برای آن تعریف شده و حدود ۷ پروژه در حوزه وزارت ارتباطات است را مبنا قرار دهیم، شاید نزدیک به ۳۵ تا ۴۰ درصد پیشرفت داشته باشد. اینجا افق را سال ۱۴۰۴ گذاشتند و ما تلاشمان این است که ظرف دو تا حداکثر سه سال آینده، شبکه ملی اطلاعات را به‌شکل کامل محقق کنیم.

زارع پور به نقش بخش خصوصی در توسعه ظرفیت‌های شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و با بیان اینکه می‌توان از ظرفیت‌های بسیار خوبی که در تولید محصولات مرتبط با حوزه ارتباطات در کشور وجود دارد برای افزایش کیفیت ارتباطات و توسعه شبکه ملی اطلاعات استفاده کرد، افزود: محصولات تولید داخل این حوزه هیچ نقصی نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی ندارند و ما امکان صادرات این محصولات را هم به خارج از کشور داریم. اما باید برنامه‌ریزی‌های مناسبی توسط دستگاه‌های متولی صورت گیرد.

 

توضیح وزیر ارتباطات در مورد اختلالات اینترنت

وزیر ارتباطات درباره اختلالات اخیر اینترنت در هفته‌های اخیر نیز گفت: مشکل کلان ما این است که در چند سال گذشته سرمایه‌گذاری لازم برای توسعه ارتباطات صورت نگرفته که چند دلیل از جمله مشکلات تحریمی و افزایش هزینه‌ها داشته و اپراتورها نتوانستند سرمایه‌گذاری لازم را انجام دهند. هم اکنون خیلی از محصولات موردنیاز صنعت مخابرات کشور بومی‌سازی شده و این امید وجود دارد که بحث توسعه این بخش به‌سرعت دنبال شود.

وی با بیان اینکه کرونا نیز دلیل دیگری بود که این صنعت را غافل‌گیر کرد و نیازمندی‌های مردم به ترافیک چند برابر گذشته شده و شبکه برای این اندازه ظرفیت طراحی نشده بود، افزود: ما در شرایطی هستیم که باید به سرعت هم افزایش ظرفیت در لایه دسترسی، هسته شبکه و ترافیک بین‌الملل داشت. باشیم. البته کل ترافیک کشور پنج ترابایت است و ما تا ۲۰ ترابایت در هسته شبکه ظرفیت داریم. در ترافیک بین‌الملل هم اقداماتی در دست انجام است. در دو هفته اخیر مخصوصاً به دلیل بازگشایی مدارس افزایش تقاضای دسترسی داشتیم و همکاران به دنبال این هستند که متناسب با افزایش تقاضا، ظرفیت را افزایش دهند.

وزیر ارتباطات درباره حضور در شبکه‌های اجتماعی نیز گفت: از پیام‌رسان‌ها استفاده می‌کنم، اما به عنوان وزیر جمهوری اسلامی ایران باید خط قرمزها را رعایت کنم. تصمیم‌گیری درباره فیلتر شدن و نشدن پلتفرم‌ها هم یک کارگروه دارد و ما یک عضو از این کارگروه هستیم و تصمیم‌گیری با ما نیست. البته نگاه دولت سیزدهم این است که از این پلتفرم‌ها و ظرفیت‌هایی که فناوری برای بهتر شدن زندگی مردم فراهم کرده، حداکثر استفاده را داشته باشیم و به هیچ‌وجه نگاهمان مسدودسازی نیست. بلکه معتقدیم این فضا باید قانونمند شود.

زارع‌پور گفت: ظرفیت‌های خوبی در پلتفرم‌های بومی ما وجود دارد و اغلب مردم هم از آنها استفاده می‌کنند. این در حالی است که برخی کشورهای همسایه و حتی اتحادیه اروپا هم اکنون با این چالش مواجه شدند که با پلتفرم‌های بین‌المللی که قواعد حاکمیتی کشورها را رعایت نمی‌کنند، چه برخوردی کنند و وارد فاز مقررات گذاری برای آنها شده اند و در کنار آن تازه به این فکر افتاده اند که پلتفرم‌های بومی داشته باشند. ما اعلام آمادگی کرده ایم که می‌توانیم ظرفیت‌هایمان را در اختیار کشورهای دوست و همسایه قرار دهیم که مورد استقبال هم واقع شده است. البته این یک مسیر کوتاه‌مدت نیست و نیاز به مذاکره و پیگیری دارد و زیرساخت‌های حقوقی آن باید فراهم شود.

شماره خبر: 50995
تاریخ: شنبه 24 مهر 1400  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط