• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

آی‌بی‌ام از تراشه کوانتومی ۱۲۷ کیلوبیتی عقاب رونمایی کرد

ICTPRESS - شرکت IBM می‌گوید تراشه کوانتومی جدیدش با عنوان ایگل(Eagle) به معنای عقاب را که ۱۲۷ کیوبیتی است، نمی‌توان توسط ابررایانه‌های کلاسیک شبیه‌سازی کرد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از انگجت، شرکت «آی‌بی‌ام» ادعا می‌کند گامی مهم در توسعه رایانش کوانتومی برداشته است. این شرکت از یک پردازشگر کوانتومی ۱۲۷ کیوبیتی به نام «عقاب» رونمایی کرده است.

این شرکت می‌گوید برای شبیه‌سازی تراشه عقاب به بیت‌های کلاسیک بیشتری نسبت به اتم‌های موجود در هر انسان روی این سیاره نیاز است.

 

 

آی بی ام این پیشرفت را به طراحی جدیدی نسبت می‌دهد که اجزای کنترلی پردازنده را در چندین سطح فیزیکی قرار می‌دهد، این درحالی است که کیوبیت ها در یک لایه قرار دارند. به گفته شرکت با کمک این طرح می‌توان قدرت رایانش را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

یکی از وجوه تراشه یادشده که به آن اشاره نشده، حجم کوانتوم است. این پارامتر عملکرد کوانتوم را با توجه به چشم اندازی کلی از بخش‌های مختلف اندازه می‌گیرد. در این وضعیت نه تنها کیوبیت ها، بلکه شیوه برخورد آنها با یکدیگر نیز بررسی می‌شود. هرچه حجم کوانتوم بالاتر باشد، رایانه کوانتومی مذکور قادر به حل مشکلات سخت‌تری خواهد بود.

جری چو مدیر واحد توسعه سیستم‌های سخت افزاری کوانتوم در آی بی ام می‌گوید: نخستین تراشه عقاب ۱۲۷ کیوبیتی ما در یک سیستم آزمایشی در «آی بی ام کلود» برای تعداد محدودی از اعضای شبکه کوانتوم این شرکت مهیا است. سیستم‌های آزمایشی دسترسی اولیه به جدیدترین فناوری‌های ما را فراهم می‌کنند.

البته بدون اطلاع از حجم کوانتوم پردازشگر عقاب، به سختی می‌توان آن را با فناوری‌های امروز مقایسه کرد.

نکته جالب دیگر درباره این تراشه آن است که آی بی ام ادعای برتری کوانتومی نمی‌کند. طبق این شرکت توسعه چنین تراشه‌ای یک نقطه عطف به حساب می‌آید، اما ابزار یادشده هنوز به اندازه‌ای توسعه نیافته که بتواند مشکلاتی را حل کند که رایانه‌های معمول قادر به حل آنها نیستند.

شماره خبر: 51189
تاریخ: دوشنبه 24 آبان 1400  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط