• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

پروژه‌های ماهواره‌ای ناهید ۲ و طلوع ۳ رونمایی شد

ICTPRESS - امروز در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی از نمونه پروازی ماهواره سنجشی طلوع ۳ و نمونه کیفی ماهواره مخابراتی ناهید ۲ رونمایی شد و برخی از تصاویر ارسالی از ماهواره خیام برای نخستین بار به نمایش گذاشته شد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، در مراسمی که امروز سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ با حضور عیسی زارع پور وزیر ارتباطات، حسن سالاریه رییس سازمان فضایی و سردار فرحی قائم مقام وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به‌مناسبت بزرگداشت روز فناوری فضایی در موزه ارتباطات برگزار شد، در ارتباط تصویری با اتاق تمیز پژوهشگاه فضایی از نمونه کیفی ماهواره مخابراتی «ناهید ۲» رونمایی شد و در ارتباط تصویری دیگری با اتاق تمیز صاایران از نمونه پروازی ماهواره سنجشی «طلوع ۳» رونمایی صورت گرفت.

 


همچنین برای نخستین بار برخی از تصاویر ماهواره سنجشی خیام که از نقاط مختلف ایران گرفته شده بود، به نمایش گذاشته شد؛ ماهواره خیام، یک ماهواره سنجشی با دقت کمتر از یک متر است که در مرداد ماه به فضا پرتاب و در مدار قرار گرفته بود.
ماهواره ناهید ۲ یک ماهواره مخابراتی است که با تلاش محققان پژوهشگاه فضایی و همکاری فناوران شرکت‌های دانش بنیان و محققان دانشگاهی طراحی و ساخته شده است.
 وزن این ماهواره ۱۳۰ کیلوگرم و قرار است در مدار ۵۰۰ کیلومتری به فضا پرتاب شود. طول عمر این ماهواره ۲ ساله عنوان شد و برای اولین بار در کشور در آن از پیشرانه گاز گرم بهره برده شده است. ناهید ۲ همچنین مجهز به فناوری موقعیت یابی رادیویی مستقل از GPS است.
 ماهواره «طلوع ۳» ماهواره‌ای سنجشی است که سازمان فضایی ایران سفارش ساخت آن را داده و شرکت صنایع مخابراتی ایران کار ساخت آن را به عهده داشت.
 این ماهواره با وزن ۱۵۰ کیلوگرم سنگین‌ترین ماهواره ساخته شده در کشور تلقی می‌شود و با دقت تصویربرداری ۵ متر سیاه و سفید و ۱۰ متر رنگی در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار می‌گیرد. این ماهواره با بهره گیری از زیرسامانه‌های پیشرانش فضایی بومی، دارای قابلیت اصلاح و مانور مداری در فضاست.

بیش از ۸۰ درصد تجهیزات و زیرسامانه‌های این ماهواره بومی بوده و با بهره گیری از توانمندی شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی توسعه یافته است. این ماهواره تمام آزمایش‌های خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و آماده پرتاب است.

 

 

شماره خبر: 53721
تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط