• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

زارع‌پور: درباره اینترنت ماهواره‌ای در حال مذاکره هستیم

ICTPRESS - وزیر ارتباطات در خصوص برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اینترنت ماهواره‌ای گفت: ما از فعالیت منظومه‌های ماهواره‌ای خارجی استقبال می‌کنیم، منوط به اینکه طبق قوانین بین المللی که اتحادیه مخابرات اعلام کرده است، قواعد سرزمینی کشورها را بپذیرند و اکنون در حال مکاتبه و مذاکره هستیم و زمانی که نهایی شود، نتایج را اعلام می‌کنیم.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز در حاشیه مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی که در موزه ارتباطات برگزار شد در پاسخ به خبرنگاران گفت: برنامه ما این است که صنعت فضایی کشور را به شکل بومی توسعه دهیم تا بتوانیم در همه بخش‌ها مانند ساخت ماهواره، پرتاب ماهواره، ایستگاه زمینی دریافت اطلاعات تا سامانه کاربردی را بومی سازی کنیم.

وی افزود: همانطور که می‌دانید ماهواره‌ها کلاس‌های مختلف دارند. پرتاب گر ها هم کلاس‌های مختلفی دارند. ما در عین حال که صنعت فضایی بومی را توسعه می‌دهیم هر جا نیاز به خدمات باشد، ارائه داده و در کوتاه‌ترین مدت نیاز کشور را برطرف می‌کنیم.

 

 

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: ریل گذاری ما این است که برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدت، یک بخش‌هایی از صنعت فضایی را به صورت بومی داشته باشیم.

وی در خصوص سوال خبرنگاران در خصوص برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اینترنت ماهواره‌ای گفت: ما از فعالیت منظومه‌های ماهواره‌ای خارجی استقبال می‌کنیم. منوط به اینکه طبق قوانین بین المللی که اتحادیه مخابرات اعلام کرده است، قواعد سرزمینی کشورها را بپذیرند. اکنون درحال مکاتبه و مذاکره هستیم و زمانی که نهایی شود، نتایج را اعلام می‌کنیم.

زارع پور درباره اینکه ماهواره ظفر در چه مرحله‌ای است، خاطرنشان کرد: طبق سوالی که من انجام داده ام، اعلام شده در سه ماه اول سال آینده، این ماهواره آماده پرتاب است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در مورد ساخت منظومه‌های ماهواره‌ای، تأکید کرد: در این خصوص پروژه‌ای تعریف شده و در رسانه‌ها مطرح شده و قرار است منظومه‌ای از ماهواره‌های مخابراتی را داشته باشیم و برنامه مان این است که تا پایان دولت سیزدهم آن را عملیاتی کنیم و این ماهواره‌ها ساخته و پرتاب شود و وارد چرخه استفاده شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برخی از شرکت‌های دانش بنیان هستند که داده‌های ماهواره‌ای را در اختیار دارند و می‌توانند آن را تحلیل کنند اما سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها اقبالی نشان نمی‌دهند، گفت: یک بخش از این موضوع مربوط به تبلیغ و ترویج اطلاع رسانی و فرهنگ سازی است و بخش دیگر وظیفه سازمانی ماست که در تعامل با سازمان‌های مختلف می‌توانیم این داده‌های فضایی را که در اختیار ماست در اختیار دیگر دستگاه‌ها قرار دهیم تا گره گشایی شود. به عنوان مثال در حوزه کشاورزی می‌توانیم در حوزه مقابله با زمین خواری آن را در دستور کار خود قرار دهیم.

وی افزود: در برنامه هفتم توسعه نیز یک بندی را آورده ایم که همه دستگاه‌ها در انجام مأموریت‌ها استفاده از داده‌های فضایی را بررسی کرده و در دستور کار خود قرار دهند.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به یکی از مجریان طرح در خصوص سامانه پایش های فضایی گفت: ما هیچ اختلالی برای ارتباط با خارج از کشور نداریم و همچنین برای دسترسی به تصاویر ماهواره خیام، متقاضیان می‌توانند به سازمان فضایی مراجعه کنند.

وی فناوری‌های مورد استفاده در صنعت فضایی پیچیده و مهمترین فناوری‌های روز دنیا توصیف کرد و یادآور شد: بر این اساس است که بالاترین استانداردها در رده نخست متعلق به صنعت فضایی است و بعد از آن استانداردهای حوزه‌های نظامی و در رتبه سوم استانداردهای صنعتی قرار گرفته‌اند.

وی بومی سازی را گام دیگر و مهم کشور در حوزه فضایی عنوان کرد و یادآور شد: هر چند صنعت فضایی پیچیده است ولی توانستیم در این حوزه خوش بدرخشیم به گونه‌ای که به چرخه کامل صنعت فضایی رسیدیم که در یک دهه اخیر با راهبری مقام معظم رهبری در این مسیر ریل گذاری شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم تلاش دارد تا کلیه موانع توسعه صنعت فضایی را بردارد، خاطرنشان کرد: بعد از یک دهه غفلت از برگزاری جلسات شورای عالی فضایی، تاکنون ۲ جلسه این شورا برگزار شده‌ است و پیام برگزاری این جلسات آن است که صنعت فضایی در کانون توجه دولت قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: بر اینکه صنعت فضایی از برنامه‌ها فاصله زیادی دارد ولی نسبت به گذشته توجه زیادی به آن شده است و دولت در زمینه اختصاص اعتبارات توجه جدی‌تری داشته است.

زارع پور با بیان اینکه ما نیاز به رویکرد راهبردی تا تبدیل شدن به صنعتی سازی حوزه فضایی برسیم، ادامه داد: اقتصادی سازی صنعت فضایی یکی از این راهبردها است که در این راستا منظومه ماهواره ها در کانون توجه کشورها قرار گرفته است و در کشور این راهبرد محقق نمی شود مگر اینکه بخش خصوصی وارد شود.

وی با تاکید به هموار سازی مسیر برای ورود بخش خصوصی در حوزه پرتابگرهای ماهواره‌ها، یادآور شد: تقسیم کار ملی یکی از دیگر ضرورت‌های بخش فضایی کشور است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه‌های آتی صنعت فضایی گفت: در تلاش هستیم تا پایان سال و یا نهایتا تا پایان دولت سیزدهم کشور به صادر کننده خدمات فضایی، شود. این هدفگذاری شدنی است.

وی افزود: در میان کشورهای منطقه تنها ایران چرخه کامل بومی سازی فضایی را دارد و امیدواریم در پرتاب ماهواره‌ها به مدار لئو و خدمات سنجشی فضایی، صادر کننده باشیم.

 

شماره خبر: 53723
تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط