• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

آسیب‌پذیری امنیتی جدید تهدیدی برای میلیون ها کاربر نسخه‌های قدیمی ویندوز

1398-03-12 Older Windowsحمید نیک روش - ICTPRESS - اگر از نسخه‌های قدیمی ویندوز استفاده می‌کنید آسیب‌پذیری امنیتی جدیدی دستگاه شما را تهدید می‌کند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از دیجیتال ترندز، اگر از نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز استفاده می‌کنید، باید هرچه سریع‌تر آن را ارتقاء دهید.

 مایکروسافت در خصوص یک مشکل امنیتی بسیار وخیم به‌نام بلوکیپ(Bluekeep) هشدار داده است؛ این مشکل امنیتی باعث می‌شود تا دستگاه‌هایی که از نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز استفاده می‌کنند در برابر بدافزارها آسیب‌پذیر باشند.
این آسیب‌پذیری از نظر فنی با نام CVE-2019-0708 شناخته می‌شود و در سرویس‌های دسکتاپ از راه دور دیده شده است.
نگرانی در مورد این آسیب‌پذیری امنیتی زیاد است زیرا آسیب‌پذیری مورد اشاره "Wormable" است؛ یعنی اگر کامپیوتری از طریق این آسیب‌پذیری آلوده شود، می‌تواند بدافزار را به سایر کامپیوترها منتقل کند. بدافزار WannaCry از همین طریق بود که در سال 2017 به سرعت گسترش پیدا کرد.
سیستم‌های آسیب‌پذیر دستگاه‌هایی هستند که ویندوز 7، ویندوز سرور 2008 R2 و ویندوز سرور 2008 روی آنها نصب است.
اگر به‌هر دلیلی، نسخه‌هایی حتی قدیمی‌تر از این موارد مانند ویندوز 2003 یا ویندوز XP را روی دستگاه خود نصب کرده‌اید، حتما سیستم شما آسیب‌پذیر است.
اما اگر از ویندوز 8 یا ویندوز 10 استفاده می‌کنید جای نگرانی نیست، زیرا این آسیب‌پذیری دستگاه شما را تهدید نمی‌کند.
اگر بدانید هنوز چه تعداد از کاربران از نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز استفاده می‌کنند شگفت‌زده می‌شوید!
بر اساس گزارشی که مایکروسافت اخیرا منتشر کرد، تخمین زده می‌شود که نزدیک به یک میلیون کامپیوتر متصل به اینترنت آسیب‌پذیر باشند و حتی ممکن است تعداد کامپیوترهای بیشتری در شبکه‌های داخل سازمان‌ها و شرکت‌ها نیز در معرض این آسیب‌پذیری قرار داشته باشند.
وصله مربوط به این آسیب‌پذیری در تاریخ 14 می منتشر شد، به‌همین دلیل احتمالا هنوز بسیاری از کاربران ویندوز خود را به‌روزرسانی نکرده‌اند.
اگرچه مایکروسافت می‌گوید که هنوز هیچ کرمی که از این آسیب‌پذیری استفاده کرده باشد مشاهده نشده، اما همچنان خطر بالایی دستگاه‌ها را تهدید می‌کند.

 

گزارش: مهندس حمید نیک روش

توئیترHamidNikravesh@

شماره خبر: 42117
تاریخ: یکشنبه 12 خرداد 1398  7:35 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط