• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

هدف‌گيري سـرطــان با نانوپزشکي

ICTPRESS - خلاصه تصور بدن هر انساني به عنوان سامانه‌اي از شبکه‌هاي به هم پيچيده مولکولي و پيشرفت‌هاي مرتبط با هدف‌گيري اين سامانه با فناوري‌هاي نانومقياس مي‌تواند نحوه درک، درمان و احتمالاً پيشگيري بيماري‌ها را متحول کند.

پيش از رفتن به يک تمرين ژيمناستيک يا بعد از خوردن کيک در مهماني‌هاي اداري، افراد ديابتي مي‌توانند از يک نمايشگر کوچک براي اندازه‌گيري سريع گلوکز خونشان استفاده کرده و با تنظيم غذا يا تزريق انسولين از افت و خيز شديد قند خون خود جلوگيري نمايند.

ابزار ارزان قيمتي که به ديابتي‌ها اجازه مي‌دهد با خراش انگشت خود سطح گلوکز خود را در طول روز چک کنند، در واقع مايه آرامش خاطر اين افراد است. تنها افرادي که ديابتي بوده و ده سال پيش را به خاطر داشته باشند، مي‌دانند ديابت داشتن چقدر توأم با ترس و حدس و گمان بود و چقدر سلامت افراد خارج از کنترل آنها بود.

اين کيفيت بالاتر زندگي ديابتي‌ها مرهون فناوري‌هايي است که به سهولت و ارزاني، اطلاعات درون بدن را استخراج مي‌نمايند. اين فناوري‌ها با افزايش پيش بيني، پيشگيري و تطابق با نيازهاي خاص هر بيمار و فراهم کردن امکان مشارکت ديگران در حفظ سلامت فردي بيمار، همه قابليت‌هاي پزشکي را يکجا جمع مي‌کنند.

در واقع ما معتقديم اين توانمندي عمدتاً به دليل فناوري‌هاي جديدي که امکان کسب و تحليل سريع و ارزان اطلاعات زيستي را فراهم مي‌آورد، دانش پزشکي را به سمت خود مي‌کشد. يکي از رموز چنين تحولي در علم پزشکي، کوچک‌سازي فوق‌العاده فناوري‌هاي تشخيصي است که امکان بررسي مقادير اندک خون يا حتي سلول‌هاي بافت‌هاي بيمار شده را فراهم مي‌آورند.

اين ابزارهاي نوظهور – که در مقياس ميکروني و نانومتري ساخته شده‌اند – قادر به دستکاري و اندازه‌گيري انبوه مولکول‌هاي زيستي در عين سرعت، دقت و با هزينه چند پني هستند. اين تلفيق هزينه و کارايي، راه‌هاي جديدي براي مطالعه و درمان بيماري از طريق امکان مشاهده بدن انسان به صورت سامانه پويايي از اندرکنش‌هاي مولکولي مي‌گشايد.

پس از آن اندازه‌گيري‌هايي تا اين سطح پيچيدگي، درون مدل‌هاي رايانه‌اي تلفيق مي‌شوند، که به نوبه خود هر نشانه‌اي از مشکل را پيشاپيش مشخص مي‌کنند. در صورت تلفيق اين قابليت‌ها با درمان‌هاي جديد مبتني بر فناوري نانو، مي‌توان با پرهيز از اثرات جانبي راهکارهاي درماني را فقط و فقط به سمت مشکل هدف‌گيري نمود.

اگر چه ما انتظار داريم که اين اصول در همه شاخه‌هاي پزشکي راه يابند، ولي تحقيقات سرطان در حال حاضر تنها مواردي هستند که طي آن فناوري بسيار ريز مقياس با تأمين اطلاعات مورد نياز تصوير بزرگي را از سامانه فعل و انفعالات بيماري ارائه مي‌دهند. 

منبع:  ستاد ويژه توسعه فناوري‌نانو  -  nano.ir

نويسندگان :
Mark E. Davis, James R. Heath, Leroy Hood
مترجم : 
مرتضي مغربي 

شماره خبر: 2866
تاریخ: چهارشنبه 24 تیر 1388  9:49 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط